Architektūros laboratorijos „Meninės Žemaitės skvero Vilniuje transformacijos“ tyrimas

2021 m. vyksta architektūrinė laboratorija “Meninės Žemaitės skvero transformacijos”. Prie ARCHLAB įgyvendinimo prisideda Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos rašytojų sąjunga, Vilniaus miesto savivaldybės administracija, kuri taip pat – kaip ir Lietuvos kultūros taryba, finansavo projektą.

Ši Architektūros kokybės vystymo asociacijos iniciatyva – eksperimentinė tiek šios skvero transformavimo koncepcijos kūrimo procesu, tiek kūrėjų sudėtimi.

Procesas prasidėjo nuo sociologinio tyrimo, kurį atliko soc. m. dr. Maryja Šupa (grupės vadovė), Veronika Urbonaitė-Barkauskienė ir Vytautas Kaktinas.

Tikslas – iš sociologinės perspektyvos įvertinti dabartinį Žemaitės skvero panaudojimą bei jo dabartinių ir potencialių lankytojų poreikius ir lūkesčius.

Tyrėjams rūpėjo 4 klausimai: kokios yra psichogeografinės Žemaitės skvero savybės? Kas yra kasdieniai skvero lankytojai ir ką jie veikia? Kokie yra lūkesčiai ir poreikiai pokyčiams skvere? Kokios prieštaros ir įtampos kyla dėl skvero?

Pasitelkti skirtingi metodai: kontekstinės informacijos paieška (knygose, socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram, Google paieškos rezultatuose, diskusijose), taip pat atliktas stebėjimas (bendrai trukęs 9 val. skirtingoms dienomis, skirtingu paros metu, skirtingomis oro sąlygomis), kurio metu domėtasi Žemaitės skvero struktūra, lankytojais ir jų veiklomis, na ir didžiausią atgarsį sulaukusi internetinė apklausa (400 respondentų), kurią sudarė atviri ir uždari klausimai. Kaip pastebėjo sociologinio tyrimo grupės vadovė, soc. m. dr. M. Šupa, tai, kad žmonės apklausos atsakymams skyrė laiko daugiau, nei buvo būtina, rodo, kad ši vieta – jiems svarbi ir rūpi. Jie tikrai truko ilgiau, mat, atsakydami į atvirus klausimus, nesitenkino vienu sakiniu.

Skelbiame išsamią tyrimo ataskaitą.