Nuotolinių paskaitų ciklo „Kaip žmogus suvokia architektūrinę aplinką?“ V dalis

Architektūros kokybės vystymo asociacija tęsia Nuotolinių paskaitų ciklą „Kaip žmogus suvokia architektūrinę aplinką?“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneris – žurnalas „Statyba ir architektūra“/ sa.lt. Šiuo ciklu kviečiame visus besidominčius gilintis į architektūrą iš žmogaus patyrimo perspektyvos, reflektuojant individualius pojūčius ir emocijas, o sykiu supažindinti su įvairiomis teorijomis ir metodais, kaip galima išmatuoti bei įtakoti architektūros poveikį žmogui.

Penktoje ciklo dalyje klausytojų lauka dvi paskaitos: paskaitą „M. Merleau-Ponty fenomenologija: įkūnytasis aplinkos suvokimas“ skaitys VDU prof., filosofas Dalius Jonkus. Joje lektorius trumpai aptars Merleau-Ponty filosofiją ir jos vietą fenomenologiniame sąjūdyje. Jis gilinsis į fenomenologinę kūno ir įkūnyto suvokimo sampratą bei pateiks pavyzdžių, kaip taikant fenomenologinį metodą keičiasi erdvės ir aplinkinio pasaulio aprašymas. Anot D. Jonkaus, žvelgiant fenomenologiškai, svarbiausia erdvės charakteristika tampa ne objektyvūs kiekybiniai išmatavimai, bet kokybinės charakteristikos, susijusios su įkūnyta percepcija. Aplinkinio pasaulio reikšmės yra priklausomos nuo suvokėjo kūno ir jo vietos, kuri tampa nuliniu tašku koordinačių sistemoje.

Antroje paskaitoje-seminare „Atmosferinio dizaino gestai“ lektorė – dizainerė, dizaino krypties dr. Justė Pečiulytė siūlys išbandyti atmosferinio erdvių modeliavimo prieigą. Jos tikslas: atmosferinių dizainerio/ės kompetencijų skatinimas ir ugdymas. Ši prieiga paremta teze, jog įkūnytos ir įvietintos interakcijos su skirtingomis tekstilės medžiagomis bei išraiškingi šių interakcijų gestai kuria erdvių atmosferas. Tai ir būdas ieškoti, atrasti ir įvardinti gestus bei jų rolę atmosferiniam įsijautimui projektų koncepcijos eigoje.

Paskaitose laukiami visi: tiek architektai profesionalai, tiek kraštovaizdžio ar paveldo specialistai, sociologai, politikai, žmonės, neabejingi savo aplinkai, ateičiai.

DATA: visi besidomintys kviečiami paskaitas žiūrėti nuotoliniu būdu 2021 m. rugsėjo 8 d., trečiadienį, 11.00 val. (registracija nuo 10.30 val.).

TRUKMĖ: 4 ak. val.

VIETA: paskaita vyks nuotoliniu būdu ZOOM konferencinėje platformoje (užsiregistravusieji pakvietimą gaus el. paštu).

Renginys nemokamas. Registracija būtina.
Vėliau paskaitą bus galima peržiūrėti youtube kanale.

Programa:
10.30-11.00 Registracija ZOOM platformoje;
11.00-12.30 „M. Merleau-Ponty fenomenologija: įkūnytasis aplinkos suvokimas“ (lekt. VDU prof., filosofas Dalius Jonkus);
12.30-12.45 kavos pertrauka namuose / darbe / verandoje ar kitur;
12.45-14.15 „Atmosferinio dizaino gestai“ (lekt. dizainerė, dizaino krypties dr. Justė Pečiulytė);
14.15-14.30 norintys pažymėjimo dalyviai atsako į kelis klausimus išklausytos paskaitos tema.

Organizatorius: Architektūros kokybės vystymo asociacija.
Partneris: žurnalas „Statyba ir architektūra“/ sa.lt.
Ciklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Paskaitos vizualų autorė Justė Pečiulytė.

***

Pirma (V. Petrušonio) paskaita „Kokius pranešimus mums siunčia pastatai ir ar mokame juos skaityti?“ įvyko 2021 m. gegužės 6 d. Įrašą galima peržiūrėti čia.
Antrą – gegužės 27 d. – Ch. Noldo paskaitą „Emotional Cartography“ žiūrėti čia.
Trečią – birželio 15 d. – G. Characiejienės paskaitą „Architektūrinė aplinka ir emocinis atsakas“ žiūrėti čia.
Ketvirtą – birželio 30 d. – K. Jašinskaitės paskaitą „Apie architektūros ir individo erdvinę percepciją“ žiūrėti čia.

AKVA 2020 m. rudenį organizuoto filmuojamų paskaitų ciklo „Utopija ir eksperimentas architektūroje“ įrašai:

– spalio 7 d. (K. Saboliaus „Apie erdvę ir vaizduotę“) čia,
– spalio 27 d. (R. Kučinsko „Architektūrinė utopija vakar ir šiandien“ ir D. Čiupailaitės „Architektūra kaip konkrečioji utopija – Henri Lefebvre idėjos architektams“) čia,
lapkričio 27 d. (T. Grunskio „Kūrybinis eksperimentas architektūroje. Teorija ir praktika“) čia,
gruodžio 9 d. (M. Kuč’o „Experimenting with public urban furniture“) čia.

AKVA 2020 m. organizuoto filmuojamų paskaitų ciklo „Miesto formavimas ir visuomenė“ įrašai:
vasario 18 d. čia,
gegužės 19 d. čia,
birželio 16 d. čia,
birželio 30 d. čia.

***

Norintiems gauti architekto kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimą, išrašymo mokestis – 15 Eur (PVM netaikomas).
Užpildžius registracijos formą, mokestį vėliausiai iki 2021 m. rugsėjo mėn. 6 d. imtinai reikia pervesti į Architektūros kokybės vystymo asociacijos (kodas 304104654) sąskaitą:
LT367044060008055397, bankas AB SEB bankas, banko kodas 70440 nurodant:
— „už 2021-09-08 AKVA kursus“;
— dalyvio vardą ir pavardę (vardus ir pavardes, jei mokama už kelis dalyvius).

PASTABOS:
1. Nuotolinius kursus išklausę ir į klausimus apie paskaitų turinį atsakę architektai gaus 4 ak. valandų kvalifikacijos tobulinimo kursų išklausymą patvirtinančius pažymėjimus. SVARBU: D. Jonkaus paskaita skirta ir statybos techninės veiklos pagrindinių sričių bei teritorijų planavimo sričių vadovams, o J. Pečiulytės – statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovams.
Programa ir jos priedai Nr. 1 ir Nr. 2 suderinti su Aplinkos ministerija ir Lietuvos architektų rūmais. DĖMESIO: būtina turėti kompiuterį ir internetinį ryšį.
2. Kursuose dalyvauti galima tik užsiregistravus iš anksto. Kursų dieną registracija negalima.
3. Prašome pildyti registracijos formą lietuviškomis raidėmis, nes pagal Jūsų pateiktus duomenis yra išrašomi dalyvavimo kursuose pažymėjimai.
4. Prašome atidžiai įrašyti mokėtojo duomenis, nes remiantis jais bus išrašomos sąskaitos faktūros.
5. Dalyvių, užsiregistravusių, bet dėl pasikeitusių aplinkybių negalinčių atvykti ir išklausyti kursų, prašome el. paštu akvabiuras@gmail.com informuoti apie šias aplinkybes ne vėliau kaip likus 24 val. iki kursų pradžios. Tokiu atveju dalyvio sumokėtas klausytojo mokestis bus perkeliamas į sekančius kursus, kuriuose dalyvis pageidaus dalyvauti. Dalyviams, kurie apie savo nedalyvavimą praneš el. paštu akvabiuras@gmail.com likus mažiau nei 24 val. iki kursų pradžios, sekančiuose kursuose, kuriuose dalyvis pageidaus dalyvauti, bus suteikiama 50 % nuolaida. Dalyviams neatvykusiems ir nepranešusiems apie savo nedalyvavimo priežastį iki kursų pradžios – klausytojo mokestis kompensuojamas nebus.
6. Dalyviams, išklausiusiems dalį kursų, bus išduodami pažymėjimai su perpus mažesniu valandų skaičiumi.

REGISTRUOTIS ČIA.