Paskaitų ciklo „Naujasis Existenzminimum: architektūros kokybės klausimai“ II dalis

2023 m. pavasarį vyksta Architektūros kokybės vystymo asociacijos rengiamas paskaitų ciklas „Naujasis Existenzminimum: architektūros kokybės klausimai“, skirtas minimalaus būsto kokybės klausimams aptarti.

2023 m. pavasarį kviečiame architektūros profesionalus ir visuomenę reaguoti į pastarųjų metų tendencijas ir apmąstyti, kaip, traukiantis miesto viešosioms ir būsto erdvėms, užtikrinti žmogui būtiną gyvenimo kokybę. Tam, be kitų, turime atsakyti į klausimą: kas yra „minimalus būstas“, kitaip tariant, atsigręžti į XX a. pasiūlytą „existenzminimum“ („egzistencinio minimumo“) koncepciją. Paskaitose išgirsime, ar vis dar aktualūs XX a. modernistų siūlymai racionalizuoti gyvenamąją aplinką, bei patyrinėsime, kaip su žmonių tankėjimu miestuose dorojasi šių dienų kūrėjai ir kaip būtų galima transformuoti šią koncepciją, atsižvelgiant į šiuolaikinius mokslo tyrimus ir inovacijas. Plačiau apie ciklą skaitykite čia.

Ciklą, kurio partneris yra žurnalas „Statyba ir architektūra“/ sa.lt ir kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, sudaro 5 paskaitos.

Antroji ciklo paskaita vyks 2023 m. balandžio 19 d. 

Jei pirmoje paskaitoje susipažinome su minimalaus būsto koncepcija ir jos raida, tai antroje paskaitoje išgirsime, kaip mažų gabaritų būstą sekasi kurti šių dienų architektams. Pasak ciklo paskaitos  „Maža erdvė – didelis projektas“ lektorių – architektų Gabrielės Šarkauskienės ir Antano Šarkausko  (ŠA Atelier), kuriant skirtingų paskirčių architektūrinius projektus vis dažniau susiduriama su mažėjančio mastelio erdvėmis. Šie projektai reikalauja koncentruoto dėmesio funkcijai ir estetikai iki mažiausių detalių. Skirtingai nei didelių gabaritų erdvėse, klaidos ir smulkmenos matosi kur kas ryškiau. Nors erdvė mažėja, bet funkciniai reikalavimai išlieka dideli, tuomet svarbu tampa žmogui suteikti aplinką, kurioje jis ne tik patenkintų buitinius poreikius, bet ir jaustųsi laisvai.

Sykiu ŠA Atelier svarbu iš akių neišleisti platesnio konteksto: „Nors mūsų veikla iš esmės nukreipta į praktinį architektūros įgyvendinimą, tačiau projektuodami dažnai gilinamės į architektūros kaip kultūrinės šakos kryptį. Mus traukia meninė profesijos pusė, kuri leistų išlaikyti pusiausvyrą ir sukurti pilnavertę humanišką aplinką“, – sako jie. Apibendrinant galima sakyti, kad Šarkauskų kūrybinis dėmesys orientuotas į erdviškumą, teorines idėjas, praktišką amatą ir dėmesį detalėms.

Moderatorius – Matas Šiupšinskas.

Paskaitoje laukiami visi: tiek architektai profesionalai, tiek kraštovaizdžio ar paveldo specialistai, sociologai, politikai, žmonės, neabejingi savo aplinkai, ateičiai.

DATA: visi besidomintys kviečiami paskaitas žiūrėti nuotoliniu būdu 2023 m. balandžio 19 d., trečiadienį, 11.00 val. (registracija nuo 10.30 val.). 

TRUKMĖ: 2 ak. val.

VIETA: paskaita vyks nuotoliniu būdu ZOOM konferencinėje platformoje (užsiregistravusieji pakvietimą gaus el. paštu).
Vėliau paskaitą bus galima peržiūrėti youtube kanale.

Renginys nemokamas. Registruotis čia.

Programa:
10.30-11.00 Registracija ZOOM platformoje;
11.00-12.30 „Maža erdvė – didelis projektas“ (lekt. architektai Gabrielė Šarkauskienė ir Antanas Šarkauskas; moderuoja Matas Šiupšinskas);
12.30-12.45  klausimai/ atsakymai;
12.45-13.00 norintys pažymėjimo dalyviai atsako į kelis klausimus išklausytos paskaitos tema.

***

Apie lektorius

Architektai Gabrielė Šarkauskienė ir Antanas Šarkauskas – duetas, susijungęs gyvenime ir kūryboje.  Jų įkurta ŠA Atelier architektūros pasaulio žmonėms jau pažįstama kaip aukštos kokybės, estetiškų darbų biuras.

Vilniaus dailės akademijos absolventai, magistrantūros studijas baigė Vilniaus Gedimino technikos universitete (Vilnius TECH), po kurių sekė praktika architektų biuruose Lisabonoje, Portugalijoje – šalyje, kurios subtili šių dienų architektūra išsiskiria Europos kontekste.

ŠA Atelier kuria gyvenamuosius, poilsio, komercinius ir visuomeninius objektus, jų darbų spektras platus: pradedant viešosiomis erdvėmis, baigiant originaliais baldais. Architektų gebėjimas kurti konceptualiai, o sykiu nepamirštant detalių svarbos (juk jos leidžia suskambėti kūriniui visu pajėgumu!), neliko nepastebėti – G. ir A. Šarkauskai jau ne sykį kviesti kurti parodų ekspozicijas.

Lygia greta, jie su malonumu dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse, skirtose vaikams: dar 2018 m. – Venecijos architektūros bienalės rėmuose – jie surengė architektūrines dirbtuves vaikams „Pelkių“ tema Lietuvos nacionaliniame paviljone. Nuo tada jie įsitraukia į įvairias vaikų edukacijos architektūrines dirbtuves Vilniuje, Kaune, Toronte (Kanada).

Organizatorius: Architektūros kokybės vystymo asociacija
Partneris: žurnalas „Statyba ir architektūra“/ sa.lt
Ciklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Dizainas: Justė Pečiulytė

***

2023 m. ciklo „Naujasis Existenzminimum: architektūros kokybės klausimai“ paskaitų įrašai:

– „Egzistencinis minimumas: Mažo gabarito buto istorija XX amžiuje“ (lekt. M. Drėmaitė)

2022 m. ciklo „Ateities architektūros kontekstai“ paskaitų įrašai:

– „Ko galime pasimokyti iš tradicinės architektūros?“(lekt. R. Bertašiūtė)
– „Kaip teritorijų planavimo ir statybos teisinis reguliavimas Lietuvoje atspindi klimato kaitą?“
(lekt. K. Matvejenkaitė)
– Photosynthetica for the Future („Fotosintetika ateičiai“)
(lekt. C. Pasquero ir M. Poletto)
– „Gyvybingas miestas“ (Livalbe City)
(lekt. G. Puzinauskienė)
– „Klimato kaita ir miestai“
(lekt. J. Kilpys) 
– „Miestų gamtinis karkasas: pasaulinės tendencijos ir Lietuvos bendrasis planas“
(lekt.  R. Skorupskas)

AKVA 2021 m. rudenį organizuoto paskaitų ciklo „Materija kaip kūrybinis instrumentas architektūroje“ įrašai: 

– „Architektūrinės detalės ir medžiagos“ (A. Ambrasas)
–  How to choose materials for the benefit of architecture? („Kaip parinkti medžiagas architektūros labui?“) (S. Rintala)
– „Istorinės aplinkos ir materijos padiktuota“
(G. Prikockis) 
„Medis šiuolaikinės architektūros formų paieškoje“
(lekt. A. Gabrėnas)
 „Lietuvos betono architektūra: kultūrinė vertė ir atnaujinimo iššūkiai“  (A. Černauskienė)

AKVA 2021 m. pavasarį organizuoto filmuojamų paskaitų ciklo „Kaip žmogus suvokia architektūrinę aplinką?“ įrašai: 
„Kokius pranešimus mums siunčia pastatai ir ar mokame juos skaityti?“ (V. Petrušonis)
– „Emotional Cartography“ (Ch. Nold) 
„Architektūrinė aplinka ir emocinis atsakas“ (G. Characiejienė)
– „Apie architektūros ir individo erdvinę percepciją“ (K. Jašinskaitė)
– „M. Merleau-Ponty fenomenologija: įkūnytasis aplinkos suvokimas“ (D. Jonkus)
– „Atmosferinio dizaino gestai“ (J. Pečiulytė)

AKVA 2020 m. rudenį organizuoto filmuojamų paskaitų ciklo „Utopija ir eksperimentas architektūroje“ įrašai: 
– K. Saboliaus „Apie erdvę ir vaizduotę“,
– R. Kučinsko „Architektūrinė utopija vakar ir šiandien“ ir D. Čiupailaitės „Architektūra kaip konkrečioji utopija – Henri Lefebvre idėjos architektams“,
– T. Grunskio „Kūrybinis eksperimentas architektūroje. Teorija ir praktika“,
– M. Kuč’o „Experimenting with public urban furniture“.

AKVA 2020 m. organizuoto filmuojamų paskaitų ciklo „Miesto formavimas ir visuomenė“ įrašai:
– vasario 18 d. čia,
– gegužės 19 d. čia,
– 
birželio 16 d. čia,
 birželio 30 d. čia.

***

Norintiems gauti architekto kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimą, išrašymo mokestis – 18 Eur (PVM netaikomas).
Užpildžius registracijos formą, mokestį vėliausiai iki 2023 m. balandžio mėn. 17 d. imtinai reikia pervesti į Architektūros kokybės vystymo asociacijos (kodas 304104654) sąskaitą:
LT367044060008055397, bankas AB SEB bankas, banko kodas 70440 nurodant:
— „už 2023-04-19 AKVA kursus“;
— dalyvio vardą ir pavardę (vardus ir pavardes, jei mokama už kelis dalyvius).

PASTABOS:
1. Nuotolinius kursus išklausę ir į klausimus apie paskaitų turinį atsakę architektai gaus 2 ak. valandų kvalifikacijos tobulinimo kursų išklausymą patvirtinančius pažymėjimus. Paskaita skirta  statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovams.
Programa ir jos priedas Nr. 5 suderinti su Aplinkos ministerija ir Lietuvos architektų rūmais. DĖMESIO: būtina turėti kompiuterį ir internetinį ryšį.
2. Kursuose dalyvauti galima tik užsiregistravus iš anksto. Kursų dieną registracija negalima.
3. Prašome pildyti registracijos formą lietuviškomis raidėmis, nes pagal Jūsų pateiktus duomenis yra išrašomi dalyvavimo kursuose pažymėjimai.
4. Prašome atidžiai įrašyti mokėtojo duomenis, nes remiantis jais bus išrašomos sąskaitos faktūros.
5. Dalyvių, užsiregistravusių, bet dėl pasikeitusių aplinkybių negalinčių atvykti ir išklausyti kursų, prašome el. paštu akvabiuras@gmail.com informuoti apie šias aplinkybes ne vėliau kaip likus 24 val. iki kursų pradžios. Tokiu atveju dalyvio sumokėtas klausytojo mokestis bus perkeliamas į sekančius kursus, kuriuose dalyvis pageidaus dalyvauti. Dalyviams, kurie apie savo nedalyvavimą praneš el. paštu akvabiuras@gmail.com likus mažiau nei 24 val. iki kursų pradžios, sekančiuose kursuose, kuriuose dalyvis pageidaus dalyvauti, bus suteikiama 50 % nuolaida. Dalyviams neatvykusiems ir nepranešusiems apie savo nedalyvavimo priežastį iki kursų pradžios – klausytojo mokestis kompensuojamas nebus.
6. Dalyviams, išklausiusiems dalį kursų, bus išduodami pažymėjimai su perpus mažesniu valandų skaičiumi.

REGISTRUOTIS ČIA.